Saites

Iniciatīva "Latvijas skolas soma"

Sigulda aicina!

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros skolas vecāko klašu skolēni un profesionālās arodizglītības audzēkņi devās pārgājienā uz vienu no skaistākajām Latvijas pilsētām – Siguldu. Skolēni atzina, ka braukšana ar vilcienu bija ļoti aizraujoša, jo parasti uz pasākumu jābrauc ar autobusu, bet, braucot vilcienā, paveras citi skati un dabas ainavas.

Siguldā pārgājiena dalībnieki devas uz Siguldas pils parku, kur varēja iepazīt un uzzināt par pils cietokšņa vēsturi. Puišus interesēja viduslaiku cietokšņa mūri, pastaiga pa šiem mūriem, izbaudot senatnīguma auru un ainavas, kas paveras no torņa un Gaujas senleju.

Noslēgumā skolēni apmeklēja uzņēmumu Siguldas saldējums, kur uzzināja par saldējuma vēsturi un dažādajām saldējuma garšām, kuras piedāvā Siguldā.Rīgas Motormuzejs

2019. gada 28. maijā sākumskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Rīgas Motormuzeju. Muzeja ekspozīcijas apskate pārvērtās aizraujošā un izzinošā piedzīvojumā, vērojot vēsturisko spēkratu kolekcijas. Ar multimediju un dizaina palīdzību, skolēni līdzdarbojās dažādās interaktīvās nodarbēs (skaņu signāli, vadīšanas prasmes, sacīkšu trase, fotografēšanās padomju valdības automobiļos) u.c.

Motormuzejā redzētais, rosināja skolēnus domāt un iztēloties. Skolā, pārrunājot redzēto, netradicionāli transporta līdzekļi radās Rafaēla fantāzijā – burkānu vāģis, hotdogu mocis, ķiploku turbīna, zemeņu monstra tanks, saldējuma mašīna u.c.

Skolēni atzina, ka līdzdarbojoties varēja izzināt un uzzināt par spēkratu vēsturi un vislielāko interesi izraisīja tieši 20 gs. sākumā Latvijā esošie automobiļi.Ekskursija uz ilūziju muzeju “Cosmos”

27. maijā 1.-2. klašu skolēniem bija iespēja programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēt Cosmos ilūziju muzeju, kas atrodas pašā Rīgas sirdī – Vecrīgā. Lai tiktu līdz muzejam Doma laukumā, skolēniem bija uzdevums atpazīt ievērojamākās vietas Rīgas centrā, jo ceļš veda gar Brīvības pieminekli, Latvijas Nacionālās operas un baleta ēku, Pulvertorni.

Cosmos ilūziju muzejs ir interaktīva un atraktīva vieta, lai izzinātu fascinējošo ilūziju pasauli. Skolēni ar lielu sajūsmu baudīja optiskās ilūzijas, labirintu, ēnu teātri. Visvairāk skolēniem patika kosmosa istaba, kas ļāva ienirt visumā un lūkoties zvaigznēs no unikāla skatu punkta.

Skolēni atzina, ka tā bija izziņas un jaunu iespaidu piesātināta diena, jo bija iespēja iemācīties ko jaunu un neaizmirstamu.19. marts – Teātru diena iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros

19. martā Rīgas 5. internātpamatskolas – attīstības centra skolēniem iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ievaros bija iespēja apmeklēt teātra izrādes. Sākumskolas skolēni devās uz Latvijas Leļļu teātri, kur skatījās izrādi “Kazlēns, kurš mācēja skaitīt līdz 10”. Savukārt, Skolas zālē Slāvu ielas filiālē pamatskolas skolēni varēja noskatīties Dirty Deal Teatro piedāvāto izrādi “Lidojošais šķīvītis”.

Sākumskolas skolēniem kopā ar leļļu teātra aktieriem un dzīvnieku lellēm bija iespēja atkārtot un nostiprināt skaitīšanas iemaņas, kā arī atpazīt dažādus mājdzīvniekus. Jautrās un dinamiskās pasakas stāstījums, mūzika, apburošās mājdzīvnieku lelles skolēniem radīja pozitīvas emocijas. Skolēni juta līdz kazlēna piedzīvojumiem, palīdzēja nosaukt, atpazīt un saskaitīt mājdzīvniekus.

Visuma pētījumos piedalījās pamatskolas skolēni, jo izrādes laikā tika dota iespēja noskaidrot, vai bez mums plašajā visumā ir vēl kādas saprātīgas būtnes un vai tās ir draudzīgas? Aktieri, kuri attēloja kosmosa pētniekus, aicināja skolēnus doties kosmiskā ceļojumā, meklējot nezināmas planētas un nezināmu planētu zināmos iemītniekus.

Caur šiem meklējumiem rosināja klātesošos padomāt, kas un kādi esam mēs paši. Izrāde rosināja skolēnus apgūt zināšanas astronomijā, padomāt par visuma bezgalību, skaņas un gaismas ātrumu, kā arī izvērtēt, kādai informācijai ticēt.

Paldies izrādes radošajiem kolektīviem par jaukajām un pamācošajām izrādēm!Latvijas leļļu teātra izrāde “Gudrais zobiņš”

21. novembrī Rīgas 5.internātpamatskolas – attīstības centra Stokholmas ielas filiālē viesojās zobu higiēniste. Skolēni ar dažādu spēļu palīdzību vingrinājās atpazīt veselīgus un neveselīgus pārtikas produktus. Tika iepazīts “ļaunais Zobgrauzis”, kad un kāpēc tas var kaitēt mūsu zobiem. Sākumskolas klašu skolēni praktiski vingrinājās un pilnveidoja zobu tīrīšanas prasmi. Noslēgumā pēc neliela eksāmena, bērni saņēma zobu birstes un diplomus.

11. decembrī projekta “Latvijas Skolas soma” ietvaros skolēni apmeklēja muzikālu Leļļu teātra izrādi “Gudrais zobiņš”, kurā skolēniem bija iespēja papildināt un nostiprināt savas zināšanas sociālajās zinībās par zobu veselību. Laipnās un gudrās Zobārstes cīnījās ar slinko un ļauno Kariesu, kurš vēlējās kaitēt zobiem. Informācija par zobiem nepieciešamo veselīgo uzturu, ēšanas paradumiem un zobu tīrīšanas prasmi tika pasniegta jautru dziesmu un pārsteidzošu notikumu veidā. Zobgrauži un garšas kārpiņas tika atveidotas ar krāšņu rokas leļļu palīdzību. Skolēni ar pozitīvām emocijām labprāt iesaistījās izrādes gaitā, atbildēdami uz Zobārstes vai Kariesa jautājumiem. Bērnu atbildes, kā arī pēc izrādes zīmētie zīmējumi, parāda skolēnu uztvertās informācijas lietderību un gūto emocionālo piedzīvojumu.Nu atnāca Ziemassvētki

Ceturtdien, 6. decembrī Skolas Stokholmas ielas filiāles 1. - 4. klašu skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzeja piedāvāto muzejpedagoģisko nodarbību “Nu atnāca Ziemassvētki”.

Ziemassvētkus gaida un svin katrā mājā, tāpēc skolēniem bija interesanti uzzināt, kā šie svētki svinēti apmēram pirms 150 gadiem.

Nodarbības sākumā skolēni iepazinās ar Kurzemes zemnieku saimniecību, gide pastāstīja par saimniecības ēkām un dažādiem priekšmetiem, piemēram, zirgu pajūgiem, ratiem un citām sadzīves lietām. Dzīvojamajā ēkā saimniece stāstīja par senlatviešu tradīcijām saulgriežu laikā, uzsvērdama, ka svarīga ir ne tikai svētku svinēšana, bet arī gatavošanās svētkiem un telpu pušķošana. Skolēni mācījās gatavot telpu rotājumus - puzurus. Kalēja smēdē bija iespēja katram liet laimes, bet vislielākais prieks bija vizināties zirga mugurā.Koku noslēpumi

30. novembrī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros Skolas filiālē Slāvu ielā 19 viesojās pārvietojamais planetārijs - mobilais 3D sfēriskais kino. Šoreiz skolēniem tika piedāvāta izzinošā filma “Koku noslēpumi”. Skolēnus pārsteidza Skolas zālē ievietotā piepūšamā telts, kura atgādināja milzu kupolu un glabāja noslēpumu. Telts iekšienē skolēnus sagaidīja vēl viens pārsteigums.

Izrādās, ka mācīties un izzināt augu pasauli var ne tikai sēžot skolas, bet arī ērti iekārtojoties uz paklājiņa un veroties debesīs.

Aizraujošā un izzinošā formā skolēni iepazina interesanto augu pasauli. Uzzināja, kā ir radīti koki, kas ir fotosintēze, kāpēc ir vajadzīgas lapas un adatas, kāpēc koki ir tik svarīgi mūsu planētas dzīvē?

Pateicoties daudzu zinātnieku rūpīgam darbam un mūsdienu cipartehnoloģijas iespējām, skolas skolēniem bija iespēja izbaudīt brīnišķīgo piedzīvojumu, arī tiem, kuriem ir smagi kustību traucējumi un kuri savu ikdienu pavada ratiņkrēslā.Dzejniekam Ojāram Vācietim - 85

21., 23. un 27. novembrī mūsu skolas 5.-9.klašu skolēniem un profesionālās pamatizglītības audzēkņiem bija iespēja apmeklēt dižā dzejnieka Ojāra Vācieša muzeju. Klusā Pārdaugavas ieliņā, iepretim Māras dīķim atrodas dzejnieka māja. Muzejpedagoģiskā nodarbība sākās ar ekskursiju mājas pagalmā un skaisto skatu vērošanu. Gide pastāstīja par vērtībām, ko šeit radījis pats dzejnieks.

Muzeja telpās turpinājās stāsts par dižgaru, viņa ikdienu, paradumiem un ieguldījumu literatūrā.

Pamatskolas skolēniem visaizraujošākā šķita ekspozīcija - Muzeja jaunums - dzejnieka rokraksta siena, kur bija jāmēģina izlasīt zināmu dzejoli, kā arī klausīties autora balss ierakstu.

Paldies muzejam par interesantajām un radošajām nodarbībām – putnu balsu klausīšanos, atskaņu meklēšanu un mīklu minēšanu!Leļļu teātra izrāde “Sapņu kuģis”

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros Skolā viesojās Latvijas Leļļu Teātra Klubs ar izrādi “Sapņu kuģis”. Skolas filiālē Slāvu ielā izrāde notika 5. novembrī, bet Stokholmas ielas filiālē 8. novembrī.

Izrādes galvenajam varonim bija daudz sapņu, bet pats kvēlākais saistīts ar jūru, jo rūķēns Diļļuks vēlējās iemācīties peldēt. Izrādē tika meklēta atbilde uz jautājumu - “Kā sadraudzēties ar jūru?”

Pēc izrādes skolēni kopā ar skolotājiem pārrunāja redzēto, zīmēja zīmējumus un secināja, ka patika lelles un dekorācijas. 3. klases skolēni atzina, ka visvairāk aplaudējuši un priecājušies, kad rūķēnam beidzot izdevās iemācīties peldēt. Izrāde aizkustināja skolēnus, jo lika domāt un fantazēt.Latvijas simtgadei veltītās iniciatīvas “Skolas soma” atklāšanas koncerta apmeklējums

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” ir Latvijas valsts simtgades programmas dāvana skolēniem, kur katram Latvijas skolēnam dota iespēja iepazīt un pašam pieredzēt Latvijas dabas un kultūras vērtības, zinātnes sasniegumus un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.

6. septembrī arī mūsu skolas skolēnu padomes pārstāvji, kopā ar tūkstošiem citu skolēnu no visas Latvijas, īpašā pasākumā Arēnā Rīga piedalījās atklāšanas pasākuma radošajās darbnīcās un vēroja koncertu "100 Latvijas stāsti 100 minūtēs".

Pirms koncerta skolēni piedalījās dažādos radošos mūzikas, animācijas, smilšu kino un fotogrāfijas eksperimentos, tika iepazīta Latvija caur spēli un muzejiem. Ar aizrautību tika izzināti un praktiski izmēģināti dažādi iluzionistu noslēpumi. Īpašas emocijas skolēniem raisīja multimediālā izstāde “Latvijas stāsts”, kurā varēja iepazīt Latvijas dabu caur gadalaikiem, atdzīvinot to ar savām kustībām.

Atklāšanas koncerta sākumā par iniciatīvas “Skolas soma” iespējām stāstīja Ministru prezidents Māris Kučinskis, kā arī kultūras ministre Dace Melbārde un izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Grandiozajā koncertā uzstājās Raimonds Pauls ar vijolnieku Bulajevu, koklētāja Laima Jansone, grupa "Dagamba", Edavārdi, Justs Sirmais, Daumants Kalniņš, grupa "Auļi", soprāns Marlēna Keine, dīdžeji un simfoniskais orķestris "DD" diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā, dejotāji, velo triālisti un citi mākslinieki, veidojot netradicionālas un radošas mūzikas kombinācijas.

Mūsu skolas skolēnu pozitīvās atmiņās vēl ilgi paliks Latvijas simtgadei veltītās programmas “Skolas soma” atklāšanas koncerta mūziķu un citu mākslinieku sniegums, fantastiskais gaismu un mūzikas šovs, kā arī radošo darbnīcu eksperimenti.© Mārcis Galiņš 2013.